Jedná se o enzym, který v těle zpracovává cholesterol.

Jedná se o enzym, který v těle zpracovává cholesterol.

Jess se stále bojí dělat věci, které by ji mohly vyvést z rovnováhy a způsobit zranění, jako je chůze na ledě, inline brusle a lední brusle. Ale ona to vidí jako cíle, na kterých je třeba pracovat, ne jako překážky.

"Snažím se porozumět svému tělu a dokonce ho pěstovat, protože léta žilo v nesnesitelné bolesti a nejistotě,“ říká. “Samozřejmě by nebylo snadné znovu bruslit, ale vím, že jednoho dne budu, protože pro to pracuji.”

Každých pár měsíců má terapeutickou masáž, která pomáhá s bolestí a ztuhlostí. Snaží se také jíst více protizánětlivých potravin (věci jako zelenina, mořské plody a ořechy).

Ve snaze dosáhnout maximálního zdraví se Jess také vyhýbá pasivnímu kouření (zjistilo se, že kouření vede k větším problémům s páteří u lidí s AS) a přestala i s lehkým společenským pitím (alkohol může interagovat s některými léky na AS).

“Právě jsem se dobrovolně přihlásila jako určená řidička k radosti mých přátel,” říká.

Pokud jde o budoucnost, bez ohledu na to, co přinese, Jess má plán.

“Vím, že mi nakonec může srůst páteř nebo možná moje léky přestanou fungovat, ale vždycky se sám sebe ptám: ‘Co ještě budeš dělat?” říká Jess. „Říkám si, že musím jít dál a doslova se každý den posouvat vpřed."

Funkce WebMD Recenzoval Michael W. Smith, MD dne 14. října 2020

Zdroje

ZDROJE:

Johns Hopkins Arthritis Center: “Ankylozující spondylitida.”

Spondylitis Association of America: “Přehled ankylozující spondylitidy.”

Fardina Malik, MD, revmatologie, NYU Langone Health, New York, New York.

Annals of the Rheumatic Diseases: “Cesta diagnostiky pacientů s ankylozující spondylitidou ve Spojených státech.”

Revmatologie a terapie: “Skutečnost pacientů ze skutečného světa na cestě k diagnóze ankylozující spondylitida.”

Bella Mehta, MD, revmatologie, Nemocnice pro speciální chirurgii, New York, New York.

Jake Bumgarner.

Jess E.

Od Ektaa Patel, jak řekl Annie Stuart

Často žijeme zaneprázdněným životním stylem, kde se myšlenka přidat na úkol, přestože jde o péči o sebe, zdá téměř nemožná. Jako děti a mladí dospělí jsme vychováváni zaneprázdněnými rodiči, kteří se sami snaží vést zdravý životní styl. Z důvodu pohodlí jídla často zahrnují jídla s sebou nebo mražená jídla a cvičení je jen další úkol k vyčerpávajícímu dni.

Mnoho lidí, zejména mladších, je ohroženo vysokým cholesterolem, protože vyrostli na stravě s vysokým obsahem sacharidů, tuků a rychlého občerstvení. Začnou to považovat za normu, což ztěžuje změnu. Další překážkou kontroly cholesterolu jsou mýty o dietách. Například keto dieta vám může pomoci rychle zhubnout, ale má také vysoký obsah tuku, což může zvýšit váš cholesterol.

Možná máte dobrý přehled o tom, co je to zdravá strava. Ale kvůli vašemu zaneprázdněnému životnímu stylu možná budete chtít, aby vám bylo řečeno, co máte dělat. V takovém případě vám může prospět návštěva odborníka na výživu, který vám navrhne plán na míru, který vám bude vyhovovat

Udělejte si čas na dobré zdraví

Běžný mýtus o cvičení je tento: „Během dne zůstávám aktivní – vždy dělám na zahradě, chodím po schodech nahoru a dolů, abych si mohl vyprat prádlo a podobně. Proč musím udělat víc?” Ale to nestačí. Svou tepovou frekvenci musíte zvýšit aerobním cvičením. Je to nejlepší způsob, jak zvýšit hladinu „dobrého“ typu cholesterolu, který funguje jako vysavač, který odstraňuje ten špatný.

Lidé často říkají, že chtějí dobře jíst a cvičit, dobře spát a snížit hladinu stresu. Ale oni „prostě nemají čas“. To platí zejména, pokud je vám 20 nebo 30 let a snažíte se prosadit ve své kariéře. Jakmile odejdete a půjdete domů, čeká na vás celá další práce – jako je péče o děti nebo starší rodiče – nebo obojí. Možná bude pro vás těžké najít si čas na to, abyste se zavázali ke zdravějšímu životnímu stylu.

Aby toho nebylo málo, vysoká hladina stresu produkuje vyšší hladinu kortizolu. To může urychlit rozvoj chronických stavů, jako je srdeční onemocnění.

Pokračování

Odolnost vůči lékům

Mnohokrát možná nevíte, proč vám lékař předepsal léky na cholesterol, jako je statin. Nemusíte mít žádné známky nebo příznaky vysokého cholesterolu až do pozdějšího života, kdy je pravděpodobnější, že dostanete srdeční infarkt nebo mrtvici. Ale pokud necítíte žádné příznaky, můžete být méně proaktivní ohledně léčby. A pokud jste jinak opravdu zdraví, možná nejste zvyklí brát hodně léků.

Ještě těžší může být získat pozornost někoho, kdo zdědil vysoký cholesterol. Pokud se však ve vaší rodině vyskytly srdeční infarkty nebo mrtvice, kontrola cholesterolu je mimořádně důležitá. 

Překážkou mohou být i nežádoucí účinky, zejména u starších lidí. Například jste možná mluvili s přítelem, který měl silné bolesti svalů z drogy, takže se bojíte ji vzít.

Jak stárnete, možná budete muset užívat pilulky denně na více než jeden stav. Tím je těžší je všechny brát. Proto často předepisujeme pilulky, které mají kombinovaný účinek.

Vyžaduje týmové úsilí

Vybudujte si dobrý vztah se svým poskytovatelem. Vyberte si někoho, kdo skutečně rozumí vašemu životnímu stylu a ví, že chcete mít své zdraví pod kontrolou.

Pravidelnější následné návštěvy vám mohou pomoci udržet si motivaci. Můžeme si zapsat čísla, pomoci vám stanovit cíle a sledovat, jak vaše hladina cholesterolu klesá. Je pravděpodobnější, že se budete držet svého plánu na cholesterol, pokud víte, že vás někdo zkontroluje dříve než později. A pravděpodobně se budete cítit více opečovávaní a pod kontrolou.

Funkce WebMD Zhodnotila Brunilda Nazario, MD dne 22. října 2020

Zdroje

Ektaa Patel, kardiologická sestra, PREvent Clinic, Sandy Springs, GA.

Diagnóza pokročilého karcinomu prsu vás přiměje zaměřit se na to, co je skutečně důležité. Svůj stav jste si nevybrali, ale můžete se rozhodnout, že s ním budete dobře žít.

Zavázat se k vašemu duševnímu a fyzickému zdraví znamená velký rozdíl v životě s pokročilou rakovinou prsu.

Jízda na emocionální vlně

Léčba tohoto stavu má jeden základní přístup: Vyzkoušejte nejlepší možnost pro vaši rakovinu, a pokud to přestane fungovat, přejděte k další. To znamená, že budoucnost je nejasná, což může vyvolat pocity strachu, deprese, beznaděje, smutku a hněvu.

Ať už jsou vaše pocity jakékoli, je v pořádku je cítit. Pak se pokuste zvládnout tyto pocity způsoby, které vám pomohou z dlouhodobého hlediska.

Vzdělávejte se ve svém stavu. Vytvořte si seznam podpory, který bude zahrnovat přátele, rodinu, vůdce víry a onkologické poradce. Připojte se k online nebo osobní skupině podpory pro lidi s pokročilou rakovinou prsu. Je to dobrý pocit být s lidmi, kteří to pochopili. 

3 Ps

Rakovina vám nemůže zabránit v tom, abyste ze svého života vytěžili maximum. Naučte se sílu tří P:  

Pokračujte v plánování svého života. Nerušte ten výlet na pláž. Pokračujte v práci na oslavě narozenin vaší dcery. Podívejte se na pár věcí ze seznamu. Díky plánům je život možný. Být přítomen. Udělejte svůj život smysluplnějším tím, že budete lidem, které milujete, věnovat plnou pozornost. Mít (většinou) pozitivní přístup. Některé dny vás srazí dolů. A to je v pořádku. Ale kdykoli můžete, najděte způsoby, jak být vděční a mít pozitivní perspektivu.

Naučte se, kdy ovládat nebo nechat jít

Po diagnóze vám práce na plánu léčby může poskytnout tolik potřebný hlas v rozhodovacím procesu.

V tomto okamžiku můžete pociťovat větší svobodu soustředit se na terapie, které vám poskytnou takový život, jaký chcete, namísto těch, které způsobují spoustu vedlejších účinků.

Než se setkáte se svým lékařem, udělejte si čas na promyšlení svých hodnot, životního stylu a toho, jak chcete, aby léčba zapadla. Zvažte všechny možnosti, včetně klinických studií. Tyto výzkumné studie mohou být lepší volbou, než budete mít hodně léčby metastatického onemocnění. 

Ale je také důležité vědět, kdy se pustit. Někdy se s údery prostě musíte převalovat. Proveďte svůj výzkum, ale nenechte ho ovládat váš život.

Pokračování

Buďte na sebe hodní

Když si dovolíte soustředit se na několik hodin na své vlastní štěstí, jste silnější psychicky i fyzicky. Každý malý kousek vám dává výhodu před dalším ošetřením.

Pokud se například po skenování nebo ošetření cítíte špatně, udělejte si bublinkovou koupel, dopřejte si masáž nebo se podívejte na oblíbený film nebo dva.

Získejte fyzickou kondici

Pro lidi s tímto stavem platí všechny obvyklé zdravotní rady – nekuřte, moc nepijte a jezte zdravé jídlo – ale cvičení je klíčové.

To nemusí znamenat těžké cvičení v posilovně. Procházka nebo jóga vám pomůže cítit se méně unavení. Může to dokonce zvýšit vaši chuť k jídlu.

Bonus: Cvičení uvolňuje endorfiny, chemikálie pro dobrý pocit, které dodávají vašemu duševnímu zdraví vzpruhu.

Udržujte příznaky pod kontrolou

Pokročilá léčba rakoviny prsu, jako je chemoterapie a ozařování, ve vás často zanechá pocit velké únavy, kterou může být těžké překonat.  

Mezi další vedlejší účinky patří suchá kůže, přírůstek nebo ztráta hmotnosti, vyrážky, poškození nervů, bolest a nevolnost.

Zde se hodí pohodlný vztah s vaším týmem péče o rakovinu. Často existuje pomoc pro mnoho vedlejších účinků léčby, ale váš tým je může léčit, pouze pokud ví, co vás trápí.

Zapište si podrobnosti o tom, jak se cítíte — Kdy pociťujete příznaky? Kde je nejvíc cítíte? — a promluvte si o tom, co se děje na vaší příští schůzce.

WebMD Medical Reference Recenzováno Arefa Cassoobhoy, MD, MPH dne 22. května 2020

Zdroje

ZDROJE:

Americká společnost klinické onkologie: "Rakovina prsu – metastáza: Život s metastatickým karcinomem prsu," "Léčba v klinickém hodnocení."

UpToDate: “Vzdělávání pacientů: Léčba metastatického karcinomu prsu (nad rámec základů).”

Breastcancer.org: "Vaše pocity ohledně metastatické rakoviny prsu."

psychoonkologie: "Úvahy o kvalitě života versus délka života u pacientů s rakovinou: Systematický přehled literatury."

American Cancer Society: "Pracovní list o vedlejších účincích chemoterapie."

Dana Dinerman, metastatická rakovina prsu "prospívat" a mluvčí Susan G. Komen.

Susan Brown, vrchní ředitelka vzdělávání a podpory pacientů, Susan G. Komen.

Od Joyce Oen-Hsiao, jak řekl Keri Wiginton

Právě teď je léčba cholesterolu spíše o hledání způsobů, jak zkombinovat současné léky na cholesterol trochu jinak a zacílit léčbu podle člověka samotného. Není to jen standardizované – dává každému hned statin. Nový výzkum se zaměřuje na to, které terapie jsou lepší pro starší lidi, které terapie jsou lepší pro lidi s rakovinou a podobně.

Nové způsoby léčby vysokého cholesterolu

Existuje nový lék s názvem Nexletol a používá se u lidí s nejvyšším rizikem. To jsou lidé s geneticky nebo familiárně vysokým cholesterolem nebo ti, kteří mají srdeční onemocnění a dále potřebují snížit skinvitalis funguje svůj cholesterol. Říká se tomu kyselina bempedoová. Působí na snížení cholesterolu, který tvoří vaše játra.

Statiny jsou jiné, protože snižují hladinu cholesterolu v krvi tím, že snižují schopnost jater tvořit cholesterol. To pak umožňuje játrům přijímat více cholesterolu z krve, čímž snižuje hladinu cholesterolu. Mohou stlačit lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL) prostřednictvím receptoru HMG. Jedná se o enzym, který v těle zpracovává cholesterol. Ale Nexletol ve skutečnosti také zadržuje produkci cholesterolu v játrech, ale prostřednictvím jiného enzymu na dráze známé jako cesta ACL.

Další léky, které se objevily v posledních několika letech, jsou inhibitory PCSK9. Jsou skvělé, protože snižují hladinu cholesterolu úplně jiným způsobem než statiny. Nezpůsobují bolesti svalů. A také nemusí nutně způsobovat jaterní toxicitu.

Jediný problém s inhibitorem PCSK9 je, že jde o injekci. Naštěstí si musíte dát injekci pouze každé 2 týdny, takže to opravdu není tak často. Používali jsme ho mnohem více u lidí, kteří mají problémy s kontrolou LDL.

Je také velmi dobrý pro lidi s familiární hypercholesterolémií. Jedná se o dědičnou poruchu, při které tělo správně nerecykluje LDL cholesterol, takže vaše krevní hladiny jsou vždy vysoké, pokud se neléčíte. K FH dochází, když v těle dojde k mutaci jednoho z několika genů. Nejčastěji je to v genu LDL-receptor, který pomáhá najít a odstranit cholesterol v těle.

Pokračování

Nexletol je také dobrým výchozím bodem, než začnete provádět LDL aferézu – když lékaři filtrují vaši krev, aby odstranili LDL cholesterol.

Další novější možností je vlastně statin. Říká se tomu pitavastatin nebo Livalo. Má stejnou vlastnost snižující hladinu LDL a celkového cholesterolu jako všechny ostatní statiny, ale nějak nezpůsobuje bolesti svalů. Spousta lidí měla velký úspěch, když to převzali přes kterýkoli z ostatních statinů. Dostane jejich LDL tam, kde má být.

Na zdravém životním stylu stále záleží

Většinu času, pokud lidé dostanou dobrý životní styl, úpravu stravy a cvičení, mohou obvykle snížit svůj špatný cholesterol asi o 20-30 bodů. Často mohou snížit svůj statin na nejnižší dávku, pokud budou pokračovat v dodržování těchto dobrých životních stylů.

A viděl jsem hrstku lidí, kteří byli schopni úplně vysadit léky na cholesterol. 

Častěji než ne, žádám lidi, aby změnili životní styl, a oni říkají: “Doktore, víte, že nebudu cvičit.” Pak mluvíme o jejich rizikových faktorech. Říkám: “Dobře, pokud nehodláte změnit svůj životní styl, pak vám v tuto chvíli musíme dát léky, které sníží vaše kardiovaskulární riziko mrtvice a infarktu myokardu a dalších zdravotních problémů.” Pokud to uděláte správně, můžete vést tento otevřený dialog s lidmi, abyste zjistili, co je pro ně nejlepší.

Funkce WebMD Zhodnotila Brunilda Nazario, MD dne 22. října 2020

Zdroje

Joyce Oen-Hsiao, MD, ředitelka klinické kardiologie, Yale Medicine, Stamford, CT.

American Heart Association: “Familiární hypercholesterolémie (FH).”

Yale University: “Buněčná biologie.”

Nature Communications: “Játra specifická inhibice ATP-citrát lyázy kyselinou bempedoovou snižuje LDL-C a zmírňuje aterosklerózu.”

Jason Sager, MD, jak řekl Kara Mayer Robinson

Právě nyní léčba NSCLC zahrnuje chirurgický zákrok, chemoterapii a radiační terapii, buď samostatně nebo v kombinaci. Chirurgie je stále naším hlavním nástrojem. Ale často to není léčivé. Když se rakovina rozšířila do lymfatických uzlin nebo dále, nazývá se to metastáza. Když k tomu dojde, budete potřebovat perorální a IV léky k léčbě buněk všude ve vašem těle.

Lékaři a výzkumníci se snaží najít terapie, které by fungovaly lépe k léčbě NSCLC. Ačkoli byly nedávno schváleny nové terapie, léčba stále zůstává pro většinu lidí s metastatickým karcinomem nedostupná.

Klinické studie: Další možnost léčby

Pro některé lidi s rakovinou plic je dobrou volbou klinická studie. Klinické testy testují inovativní terapie. Často se kombinují s terapiemi, o kterých víme, že již fungují. Na rozdíl od nenádorových studií jen velmi málo z nich má skupinu s placebem nebo bez léčby. Když se zapíšete do klinické studie, budete léčeni pod velmi pečlivým dohledem onkologa s odbornými znalostmi v této terapii. Jejich cílem je poskytnout lidem co nejlepší prospěch.