Poate coacerea sifonului să trateze un UTI?

Poate coacerea sifonului să trateze un UTI?

Multe remedii la domiciliu susțin că scapă de infecțiile tractului urinar, dar, de multe ori, nu există nicio cercetare care să le susțină. Deci, este adevărat că bicarbonatul de sodiu poate ajuta la tratarea acestor afecțiuni?

O infecție a tractului urinar (UTI) este o infecție în orice parte a tractului urinar, inclusiv vezica, uretrei, ureterele și rinichii . UTI -urile sunt printre cele mai frecvente infecții tratate în camerele de urgență din Statele Unite.

Unele persoane se confruntă cu UTI recurente, ceea ce îi determină să caute alternative la medicamente cu antibiotice. A bea o cantitate mică de bicarbonat de sodiu sau bicarbonat de sodiu, amestecat cu apă este un remediu la domiciliu pe care unii oameni au încercat pentru UTIS.

Dar, nu există prea puține cercetări cu privire la eficacitatea bicarbonatului de sodiu pentru UTI și Este posibil să nu fie sigur pentru toată lumea. Citiți mai departe pentru a afla mai multe despre acest remediu, alte remedii la domiciliu și tratamente medicale pentru a scăpa de UTIS.

luând bicarbonat de sodiu pentru un UTI

Soda de copt se spune că neutralizează acidul În urină, care se presupune că reduce simptomele unui UTI și permite organismului să lupte cu bacteriile care provoacă infecția.

persoanele care susțin acest remediu susțin, de asemenea, că soda de copt poate opri infecția să se răspândească la rinichi.

Dar există puține dovezi care să sugereze că bicarbonatul de sodă poate vindeca un UTI, deși unii oameni pot raporta că le reduce disconfortul și urgența.

este sigur?

oamenii trebuie să -și amintească că bicarbonatul de sodiu poate fi foarte dăunător atunci când sunt luate incorect. În plus, cercetarea nu susține utilizarea sodiului de coacere ca tratament eficient pentru UTIS.

Sistemul de control al otrăvurilor din California raportat la 192 de cazuri de utilizare de sodiu de coacere și aproape 5 la sută dintre acestea au fost înrudite Pentru persoanele care încercau să trateze un Uti.

Majoritatea oamenilor din acest studiu au necesitat asistență medicală după ce au încercat să folosească sodă de copt. Unele dintre complicațiile experimentate au inclus electrolit grav și dezechilibre de acid sau de bază și depresie respiratorie.

De asemenea, cercetătorii din acest studiu avertizează că utilizarea sifonului de copt ca remediu pentru pastila dr.derm casă poate determina oamenii să întârzie îngrijirea medicală, care poate duce la agravarea simptomelor și a complicațiilor suplimentare.

complicații legate de luarea prea mare de sodiu de copt includ:

 • Naturea
 • Durerea de stomac
 • Vomiting
 • Crizii
 • Death

Alte remedii la domiciliu pentru UTIS

Unii oameni le place să încerce remedii la domiciliu Pentru a trata UTI-uri, posibil din cauza preocupărilor din ce în ce mai mari cu privire la bacteriile rezistente la antibiotice, plus grijile cu privire la reacțiile adverse cauzate de antibiotice.

În timp ce remediile casnice pot funcționa pentru unii oameni, altele vor trebui să utilizeze tratamente medicale în combinație Cu unele dintre metodele suplimentare enumerate mai jos.

posibile remedii suplimentare pentru ITS include:

modificări dietetice

O persoană cu un UTI ar trebui să bea plen Ty de apă. Acest lucru diluează urina, ceea ce o face mai puțin acidă, contribuind totodată la eliminarea bacteriilor din tractul urinar.

mai multe alimente și băuturi pot irita o vezică sensibilă și oamenii ar trebui să le evite dacă au un UTI. Unele dintre cele mai grave includ:

suc de afine

Sucul de afine este un remediu popular pentru casă pentru UTIS. S -a demonstrat că ingerarea sucului de afine scade aciditatea urinei.

Cu toate acestea, mai multe studii clinice au testat sucul de merișoare pentru prevenirea UTI, dar rezultatele sunt neconcludente, iar studiile au mai multe limitări.

Cu toate acestea, unii oameni își găsesc scutire de simptomele lor după ce au băut suc de afine. Aceștia ar trebui să aleagă un suc fără zahăr, acolo unde este posibil, și să înceteze să-l bea dacă provoacă diaree sau un stomac supărat.

Sucul de afine ar trebui evitat de persoanele care iau medicamente subțiri de sânge, cum ar fi warfarina.

Uleiuri esențiale

Uleiurile esențiale pot ajuta la tratarea unor tipuri de infecții bacteriene.

De exemplu, un studiu sugerează că uleiul de lămâie poate lupta cu mai mulți agenți patogeni comuni, inclusiv Escherichia coli (E. coli), care este bacteriile responsabile pentru majoritatea UTIS.

oamenii sunt sfătuiți să vorbească cu un medic înainte de a utiliza uleiuri esențiale pentru a trata un Uti.

Este esențial Pentru a ne aminti că uleiurile esențiale nu trebuie ingerate. Acestea trebuie să fie inhalate printr-un difuzor sau aplicate pe piele într-o formă diluată, folosind un ulei purtător.

Tratamente medicale pentru UTIS

Primul linie pentru un UTI este Medicamente antibiotice. Acest lucru poate fi utilizat alături de remedii de casă pentru a trata simptomele sau pentru a vindeca infecția.

Antibiotice

tipul de antibiotice pe care un medic le va prescrie va varia, în funcție de bacteriile găsite în urină și istoricul medical al individului și starea de sănătate.

Pentru un UTI simplu, pot fi utilizate următoarele antibiotice:

 • Ceftriaxone (Rocephin)
 • Cefalexină (keflex)
 • fosfomicină (monurol)
 • nitrofurantoin (macrodantină, macrobid)
 • sulfametoxazol/trimetoprim (batrim, sulfatrim)

În majoritatea cazurilor, oamenii își vor vedea simptomele să se îmbunătățească în câteva zile, iar infecția se limpezește într -o săptămână sau ceva mai mult.

infecții frecvente sau complicate pot necesita diferite tipuri de tratament. Adesea, un medic va sugera:

 • Antibiotice cu doze mici timp de 6 luni sau mai mult
 • antibiotice cu o singură doză după activitate sexuală, dacă infecțiile sunt cauzate de actul sexual
 • Terapia cu estrogen vaginal pentru femeile aflate în postmenopauză

spitalizarea și tratamentul cu antibiotice intravenoase sunt uneori necesare pentru UTI severe. În toate cazurile, oamenii trebuie să termine toate medicamentele, așa cum este prescris.

Medicamente cu cont de counter

dacă durerea și disconfortul unui UTI interferează cu calitatea vieții unei persoane și Activități zilnice, un medic poate recomanda un medicament numit fenazopiridină (baridium, piridiu) pentru a fi utilizat alături de alte tratamente.

Acest medicament va schimba adesea culoarea urinei unei persoane în portocaliu strălucitor sau roșu și poate colora lenjerie de corp . De asemenea, poate determina decolorarea lentilelor de contact.

fenazopiridina este un medicament care se referă la durere care amorțește vezica și uretra, astfel încât urinarea să devină mai puțin dureroasă. Cu toate acestea, nu va vindeca UTI, ci va scuti doar simptomele.

Persoanele care sunt predispuse la UTI pot lua anumite măsuri pentru a le împiedica să se dezvolte în primă instanță.

până la Făcând următoarele, un individ poate ajuta la prevenirea unei infecții a tractului urinar:

 • Evitați să utilizați săpun, dușuri vaginale și alte produse de igienă feminină din zona genitală
 • Modificarea metodelor de control al nașterii, deoarece diafragmele și prezervativele tratate cu spermicide pot provoca creșterea bacteriană
 • Evitați să țineți urina în vezică mai mult decât este necesar
 • Rămâi hidratat prin consumul de apă multă apă
 • Faceți un duș în loc de o baie
 • urinați înainte și după relații sexuale
 • Ștergeți și spălați bine după actul sexual

pentru femei , este, de asemenea, sensibil să ștergeți din față la spate după ce a mers la toaletă, pentru a preveni răspândirea bacteriilor de la anus la vagin și uretră.

complicații ale UTIS netratate

Utis rar cauză complicații dacă sunt diagnosticate și tratate prompt în mod corespunzător.

Cu toate acestea, UTI -urile netratate pot duce la următoarele:

 • Daune renale permanente
 • UTI recurente, în special în Femei
 • Risc de greutate scăzută la naștere sau sugari prematuri la femeile însărcinate
 • sepsis, o afecțiune potențial de a pune viața în pericol
 • îngustare uretrală sau strictură la bărbați

Takeaway

Soda de coacere poate atenua simptomele unui UTI la unele persoane. Cu toate acestea, acest tratament poate reprezenta un risc semnificativ pentru sănătate, de aceea este important să vorbim cu un medic înainte de a lua în considerare utilizarea de bicarbonat de sodiu pentru un UTI.

diagnostic prompt și tratamente adecvate reduc riscul de asociat cu UT-uri Complicații.

 • Infecția tractului urinar
 • Nutriție/Dietă
 • Urologie/Nefrologie
 • Medicină complementară/Medicină alternativă

Știri medicale de astăzi au orientări stricte de aprovizionare și se bazează doar din studii revizuite de la egal la egal, instituții de cercetare academică și reviste medicale și asociații. Evităm să folosim referințe terțiare. Legăm surse primare – inclusiv studii, referințe științifice și statistici – în cadrul fiecărui articol și le enumerăm, de asemenea, în secțiunea Resurse din partea de jos a articolelor noastre. Puteți afla mai multe despre cum ne asigurăm că conținutul nostru este exact și actual citind politica noastră editorială .